Pokud si někdo zařizuje bydlení, ať už nové, nebo renovované, tak se mu jistojistě nepovede zapomenout za postel a to i pokud je opravdu velký bohém, nebo zmatkař. Místo, kam složit hlavu, chce mít úplně každý a i když někam jedeme na jednu, nebo dvě noci, vždy se staráme o to, kde se vyspíme. Na cestách musíme přijímat to, co je, ale doma se snažíme zařídit si svatyni spánku co nejpohodlněji a nejlépe vzhledem k našim osobním požadavkům a představám.
Více, nebo méně prostoru?
Jako první na řadu ve výběru přichází vůbec tvar a velikost postele. Ta se nutně odvíjí od velikosti ložnice a tudíž i celého domu, či bytu, ale málokdo je v naší zemi zvyklý spát na nadměrně rozměrných postelích, které můžeme vídat v amerických seriálech, i když na to má místo. A výstřednosti jako vodní postel se u nás objevují ještě méně. Troufám si říci, že majitele vodních postelí by šlo spočítat na prstech, možná že i dokonce jen jedné ruky.
Velikosti se u nás spíše řeší u manželských postelí, protože jejich rozměry se mohou různit. Mohou být designované buď striktně jako dvě postele přilepené k sobě, nebo to může být jedna velká s ještě většími rozměry, než jsou dvě „normální“. Další zásadní věcí pro pohodlí (ano, zanedbávám vzhled a design, protože ten je maximálně individuální) je to, co máte pod matrací. „To“ se může velmi lišit – od různých druhů a velikostí roštů až po jednoduché ploché dřevo.
Věcí, která ovšem nejvíce ovlivňuje pohodlí při spánku je matrace. Jejich vývoj se za léta značně posunul a stále jde dopředu. Nejlepšími materiály v současnosti jsou nejspíše paměťová pěna, která se přizpůsobí vašemu způsobu ležení, a různé povlaky protkávané stříbrem, jež mají mimo jiné i antibakteriální účinky. V oblasti matrací jsem svou důvěru vložila ve značku Dormeo a zatím mě nezklamala. Spí se mi na nísladce a tvrdě a to nejen když jsem absolutně vyčerpaná.