Máte zahradu nebo zahrádku, kde zbyl ještě kousek místa na nějaké ty rostlinky? Co tam zasadit?
Pro nadšené zahradníky není zajímavých zahradních inspirací https://www.skvelydomov.cz/zahrada/ nikdy dost! Co třeba vytvořit si na zahradě bylinkový záhon? Hlavně ti z nás, kteří rádi a dobře vaří, tento nápad ocení. Bylinky potřebují samozřejmě slunce, ale jinak nejsou vůbec náročné. Budou nám pak celou sezónu pomáhat v kuchyni při přípravě těch nejlepších dobrot. A když něco zbude, můžeme si také nasušit nebo naložit na zimu! Jak na to? Není to nic složitého, zvládne to i úplný zahradnický začátečník!
Vhodné místo
Záhonek nemusí být moc velký. Rozhodně jim ovšem bylinkám dopřejeme stanoviště s dostatkem slunečních paprsků. A ideální je, když tam taky moc nefouká vítr. Pokud ano, vytvoříme vhodnou oporu. Stačí malý plůtek. Protože bylinky mají rády teplo, je vhodné dát do záhonku pár větších kamenů, které ho budou akumulovat. Výsledek může vypadat moc hezky. Vhodným umístěním plochých kousků získáme zároveň nášlapné plošky a k rostlinkám se lépe dostaneme.
Vybíráme vhodné sousedky
Než vybrané bylinky do záhonu zasadíme, zjistíme si o daných druzích co nejvíce informací. Vše dobře promyslíme, případně si uděláme i nákres záhonu. Předejdeme tak situacím, kdy jeden druh jinému stíní. Vyšší je například máta, levandule nebo libeček. Ty se sází vždy do zadní části záhonu. Také jsou takové, které rostou „rychlostí plevele“ a svými kořeny ostatní utiskují a vytlačují. Umí to například oblíbená meduňka, pozor také na mátu! Vhodným řešením, jak „agresorky“ elegantně zkrotit, je zasadit je do záhonu i s dostatečně velkým vhodným květináčem. Své území pak mají jasně ohraničené.
Škůdce odpudí aromatické druhy
Ochranu záhonů před nezvanými hosty v podobě škůdců zajistíme tím, že na kraje umístíme výrazně aromatické druhy. Takové jim nevoní a úrodu je většinou ani nenapadne ochutnávat. Osvědčenými pomocníky jsou v tomto směru bazalka či máta.