Každý si je dobře vědom, že pohyb prospívá lidskému zdraví, že je nezbytný pro správné fungování našeho organismu, ale v okamžiku, kdy teorie přechází k praxi, většinou zvítězí pohodlí a lenost. Na opačné misce vah je totiž fyzická námaha a ta nebývá příliš pozitivním prvkem.
Záleží ovšem na druhu pohybu, některé činnosti jsou příjemnější, jiným se raději vyhýbáme. Mezi oblíbené pohybové aktivity patří skákání na trampolíně, a to z několika důvodů: Tato činnost navozuje spíše relaxaci, je zábavná, nenáročná, a rychle přináší výsledný pozitivní efekt.
Bariéra proti stresu
Podle vyjádření odborníků je stres skutečně klíčovým problémem současné doby, jehož vliv dokonce převažuje nad nezdravým stylem stravování a sedavým způsobem života. Zjednodušeně řečeno, jestliže se budete snažit ze všech sil dbát o dostatek přiměřeného pohybu a vhodný stravovací režim, pokud nezredukujete stresové faktory ve svém životě, výsledky vašeho snažení budou velice sporné.
Pravda, není vůbec snadné stresu čelit a zpravidla není v našich silách se mu zcela vyhnout, ale z větší části jej eliminovat možné je. Těch cest je mnoho, výraznými pomocníky jsou tzv. antistresy – činnosti, které nás baví a naplňují štěstím a kreativitou. Je to například hra na hudební nástroj, tvůrčí umělecká činnost, pobyt v přírodě, ale také některé pomůcky jako je kinetický písek, chytrá plastelína, házení si s míčem apod. Velmi efektivní způsob, jak čelit stresu, je také zmiňované skákání na trampolíně https://www.goodjump.cz/trampoliny-bez-schudku.
Proč právě skákání? Je známo, že fyzický pohyb navozuje psychickou pohodu uvolněním hormonu endorfinu, je-li však fyzická aktivita příliš náročná, dochází ke kontraproduktivnímu jevu, kdy naopak do popředí vstupují stresové hormony. Střídáním výskoků a dopadů dochází k zajímavému jevu, kdy při návratové fázi krátce nastane stav beztíže, tím se výrazně eliminuje stres z námahy a endorfiny se uvolňují rychleji. Trampolínám se také proto často přezdívá „antistresová pomůcka“.