Podnikání – podmínky pro provozování jednotlivých živností

Rozhodně byste měli mít alespoň základní ponětí o tom, jaké druhy živností existují a jaké podmínky by měl podnikatel- živnostník splnit, pokud chce začít podnikat. Každý nechodil na obchodně zaměřenou školu a takové informace se k němu neměli jak dostat. My vám základní dělení a základní podmínky pro provozování živností shrneme do pár odstavců a to přehledně a srozumitelně.

Základní rozdělení živností
Základní rozdělení živností není rozhodně složité. Jedná se o živnosti koncesované a živnosti ohlašovací.  Přičemž rozdíl mezi nimi je zásadní.
Koncesované živnosti, jak už název napovídá, je možné provozovat pouze na základě koncese. Koncesi vydává stát a je to jakési povolení, kterým se reguluje počet některých činností. Stát dohlíží například na množství prodejců zbraní, střeliva, pyrotechniky, ale hlídá také množství taxislužeb a jiných oborů lidského podnikání.

Oproti tomu živnosti ohlašovacímají tu výhodu, že nepodléhají státní regulaci (nemusí mít koncesi). Co je tedy potřeba k tomu, abychom mohli mít živnost ohlašovací? A o jaké živnost se vůbec jedná?  Ohlašovací živnosti se dělí na tři podskupiny, z nichž dvě mají ke svému provozování podmínku odbornosti. Musíte být tedy odborně způsobilí, abyste si tuto živnost mohli založit. Ohlašovací živost tedy dělíme:
1.       Řemeslná živnost–  je vyžadována odborná způsobilost a tu dokážeme buď odborným vzděláním v oboru, vzděláním v příbuzném oboru s rokem praxe, několika lety praxe jako OSVČ s rekvalifikací nebo šesti lety praxe v oboru. Příklad: zedník, klempíř, řezník, aj.
 
2.       Volná živnost– není nutná odborná způsobilost – např. opravy a údržby, služby v domácnosti typu úklid, fotografická činnost, …
 
3.       Vázaná živnost– musíme mít odbornou způsobilost k provozování této živnosti-rekvalifikace, praxe, odborné vzdělání. Příklad: účetnictví, masér, autoškola, aj.

30. 11. 2016 | Posted in: Produkty | Komentáře uzavřeny