Měli bychom být rádi, že žijeme v demokratické zemi. Ano naše demokracie nepochybně má své trhliny, ale určitě nemůžeme mluvit v pravém slova smyslu o totalitě. Pojďme si připomenout nejkrutější diktátory posledních sto let, abychom si více dokázali vážit toho, co máme.
Jména, která bychom neměli zapomenout
1. Josef Vissarionovič Stalin– generální tajemník komunistické strany SSSR. Má na svědomí desítky milióny životů. V Sovětském svazu nechal v čistkách a gulacích zemřít více lidí, než kolik jich zahynulo během druhé světové války.
2. Adolf Hitler– německý říšský kancléř, který rozpoutal druhou světovou válku. Jeho jméno si mnozí spojují především s holocaustem, kdy zemřelo v koncentračních táborech 6 000 000 židů. To ovšem byla jen jedna z mnoha krutých tváří „vůdce“.
3. Mao Ce-Tung– předseda komunistické strany Číny patří spolu se Stalinem a Hitlerem k nejkrutějším diktátorům dvacátého století. Za oběť mu padly desítky milionů obětí. Přesto se v Číně těší dodnes velké úctě.
4. Pol Pot– premiér Kambodže a vůdce rudých khmérů, který nechal v druhé polovině sedmdesátých let vyvraždit dva až tři milióny lidí, přičemž Kambodža měla dohromady 7 000 000 obyvatel. Cíleně likvidoval inteligenci.
5. Kim Ir-Sen– politický vůdce Severní Koreje v letech 1948 až do své smrti v roce 1994. Totalitní komunistický režim v Severní Koreji vyhnal ad absurdum. Jemu vděčí Severní Korea za hladomory, bídu i za to, že se jedná o nejizolovanější zemi světa.
6. Idi Amin– prezident Ugandy, který byl pro svoji krutost nazývaný Řezník z Kampaly. Bývalý voják, který inteligencí rozhodně neoplýval. Nechával si říkat poslední Skotský král a za své vlády nechal popravit a umučit 300 000 lidí a jejich těly krmil krokodýly.
7. Usama bin Ladin– zakladatel teroristické organizace al-Kaidá. Mnoho lidí si ho spojuje s teroristickými útoky 11. 9. 2001. Jeho teroristická minulost ovšem sahá do doby před „zářím“. Celý život žil v úkrytu, ale v květnu 2011 byl dopaden a zabit.
8. Saddam Husajn– irácký prezident, který je spojován především s Irácko-Iránskou válkou. Husajn se dopouštěl krutého porušování lidských práv (zejména proti etnickým Kurdům) a díky tomu byl označen za válečného zločince. Za válečné zločiny byl popraven v prosinci 2006
9. Slobodan Miloševič – začátkem devadesátých let sužovali bývalou Jugoslávii krvavé občanské války za nezávislost, které byly o to krutější, že se proti sobě postavili velmi často příbuzní. Jednou z hlavních představitelů, která je s válkami spojována je právě tento muž, který byl pro své zločiny proti lidskosti včetně odsouzení za genocidu souzen v Haagu.
10. Robert Mugabe– premiér Zimbabwe, který se stal v podstatě diktátorem. Jeho politika přinášela velmi nepopulární kroky jako například pozemkové reformy, kdy docházelo k násilnému zabavování farem bělošských majitelů, což vedlo ke krvavým střetům, které měly za následek naprostou destrukci země, která do té doby bývala obilnicí Afriky. Následkem byla ještě větší bída na černém kontinentu.