K výrobě kvalitního hruškového destilátu u potřebujeme jako hlavní surovinu vyzrálé hrušky s dobrou cukernatostí. Na litr destilátu se spotřebuje až 14 kg kvalitních hrušek. V žádném případě se nedoporučuje použít červivé a nahnilé plody. Čisté hrušky se musí nejprve podrtit a nasypat do čisté a vhodné uzavíratelné nádoby, kde potom 100 dnů kvasí při pokojové teplotě. Po několika dnech kvašení se na povrchu vytvoří silná kompaktní vrstva bílé barvy, ta chrání obsah proti vlivům z okolí, které by kvasu uškodily. Kvas pracuje v závislosti na obsahu cukru, proto se zpracovávají zralé plody. Vzniklý kvas se nemíchá, jen se kontroluje výskyt plísní na povrchu. V případě, že se ukáže, musí se okamžitě důkladně odstranit. Při konci kvasného procesu se bílá vrstva z povrchu začne propadat na dno nádoby a musí se včas odstranit. Šťáva by měla zdravě vonět po ovoci. Na řadu přijde destilace. Jejím produktem je velice silný alkoholický nápoj, ale jeho síla nedovolí vychutnat si hruškovou příchuť. Teprve naředěním alkoholu na 40-50 % dosáhneme destilátu, který je příjemné chuti s výrazným hruškovým aroma. Hruškovice se nechá před konzumací odpočinout a dozrát.
Při nákupu tohoto destilátu je hodně podstatné složení, které je uvedeno na etiketě. Dobrá hruškovice by měla mít ve složení pouze hruškový destilát a pitnou vodu. Pokud je ve složení ještě líh nebo jemný líh, bude v lahvi kromě hruškového destilátu i jiný levnější alkohol z jiného druhu ovoce nebo z obilí. Zkušený degustátor složení číst nepotřebuje a má své způsoby, jak poznat ten nejlepší destilát. Jedna z metod je tření alkoholu mezi prsty a posouzení drhnutí, které je znakem dobré kvality.
Destiláty jsou většinou vyrobené z ovoce jedné odrůdy hrušní (mezi znalci je několik oblíbených odrůd, které mají základní předpoklady pro výrobu destilátu).