Kouzlo techniky patchwork

Patchwork je velmi stará metoda již ze starověkého Egypta. Její název ovšem vychází z angličtiny, a to ze slov patch neboli záplata a work, tedy práce. Jak sám název napovídá, pracujete s kousky látky, které jsou určeny především pro záplatování. Nebo alespoň tak to začalo. Dnes se z této aktivity stala zábava zejména pro mnoho žen a materiál si můžete koupit přímo na tuto zábavu.

patchwork deka

Jak na to?

Patworkem vzniká pouze horní vrstva výsledného produktu. Kousky látky můžete nastříhat či nařezat ideálně na pravidelné tvary a velikosti, čímž vzniknou tzv. bloky. Ty sešijete na běžném či speciálním stroji do velikosti, kterou potřebujete a přidáte lemy. Tomu se říká bordura.

kabelky na látce

Až budete mít tuto horní vrstvu, tak pod ní přidáte ještě dvě. Do střední se dává polyesterová či bavlněná výplň a do spodní bavlněná látka. Ta již většinou není tvořena žádnou technikou, ale jde jen o jeden kus látky. Až budete mít tyto tři části připravené, tak je jednoduše prošijete k sobě. Tento výsledný počin se jmenuje quilt.

Druhy vzorů

Typů je několik a jsou rozděleny především podle toho, s kým a pro koho je tvoříte:

  • BOM (block of the month) je předem určený vzor závazný pro všechny,
  • new born quilt je určen pro miminka,
  • memory quilt sbírá kousky od přátel jako vzpomínku,
  • friendship quilt tvoří přátelé společně a
  • paperpiecing je šití vzorů přes papír.

Co můžete vyrobit?

Možností je samozřejmě spousta, ale jako začátečníci byste měli zkusit nejdřív malé věci jako například prostírání nebo chňapky do kuchyně. Ať vám to půjde, pusťte se do deky, ubrusu nebo polštáře. A pokud nebudete chtít jen praktické věci, ale také dekorace, vyrobte si hezký obrázek nebo originální oblečení.

Vybírat nemusíte jen ze starých kousků, ale zvolit si jedinečné vzory látek, jelikož se dnes prodávají celé sety určené pro tuto zábavu. A některé z nich jsou navrženy i známými návrháři. I když je patchwork známý především v USA, Japonsku či Francii, u nás stále získává na popularitě.


27. 11. 2018 | Posted in: Kultura | Komentáře uzavřeny