Byli jste někdy ve Španělsku, v Barceloně? Setkali jsme se někdy s tím, že na vás lidi, žijící hlavně v Barceloně a jejím okolí, zle zahlíželi, když jste zmínili, že je Barcelona krásným španělským městem, nebo že je to perla španělského království? Nedivili bychom se.
– Jiný kraj, jiný mrav
Barceloňané se považují za Katalánce, nikoli za Španěly, stejně jako se Skotové považují za Skoty, nikoli Brity nebo nedej bůh Angličany. Z toho důvodu je zřejmé, že mezi Španělskem a území Katalánska, jehož hlavním či centrálním městem je Barcelona, panují velké pře a neshody. Království samozřejmě nechce Barcelonu nechat odtrhnout od svého království, protože by to způsobilo velké rozbroje i v dalších státech.
– Situace v Evropě
Vyjma zmiňované Velké Británie, která by téměř okamžitě přišla o Skotsko, Severní Irsko a nejspíš i Wales, by to bylo také Německo, Francie a pravděpodobně také Itálie. Balkánský poloostrov je v jednom kuse rozdělovaný tak či onak, zde se státy ještě pořád nestačily vzpamatovat ze svých horkých hlav. Není to tak dávno, co se rozdělilo Srbsko a Chorvatsko, a také, co vznikla Černá Hora.
Proč Barcelona zavádí novou měnu?
Barcelona se snaží o odtržení od Španělského království alespoň tak, že zavádí jiné novely zákona a pravidla, kterými své město řídí. Nejnovějším z nich je zavedení nové měny, která by měla vejít ve zkoušku od roku 2017, pravidelnou by se měla stát někdy v roce 2019, pokud všechno půjde dobře. Mnoho investorů, ale například i starostka města Barcelony Ada Colau věří, že tato měna pomůže sociálně slabším jedincům, malým a středním firmám a také rodinným podnikům.
– Vlastní měna není prvním vrtochem jednotlivých oblastí proti vedení státu
S podobným protestem proti vládě se setkáváme i u jiných problémových oblastí v Evropě, a tím jsou například britský Bristol, který o měně uvažuje již několik let. Stejně o tom už několik let přemýšlejí některá francouzská města, jmenujme Tolouse nebo Mantes. I itálie má oblast, která si žádá vlastní měnu, a tou je Sicílie.