Od prvního knihtisku, který provedl Jan Gutenberg v roce 1445 uběhlo hodně vody. Od té doby se nejen začala literatura šířit celosvětově a knižní vydavatelství zahájily úspěšně svou činnost, ale v posledních několika letech jsme se díky technologiím posunuly zase o kousek dál. Vznikly totiž elektronické knihy.
Oficiálnímu vydávání e-knih předcházelo ovšem internetové pirátství právě v této oblasti. Lidé chtěli mít přístup k elektronickým knihám, jenže nic takového dřív neexistovalo, a tak si je začali vytvářet sami. A tím vznikalo právě internetové pirátství knih. I když pirátství pro mnoho lidí zní jako negativní věc, v knižním průmyslu bylo ve skutečnosti pozitivní. Jak je to možné?
Podívejme se na proces vzniku a používání e-knih:
1. touha číst knihy elektronicky, i když nebyly k dostání
2. reakce na tuto poptávku
3. pozitivní přístup knižních nakladatelství
4. využití v knihovnách
5. zastupování elektronické knihy autora od nakladatelství po dobu pěti let, kdy kniha nemůže být stažena
6. odkaz u mnoha knih na možnost zakoupení elektronické knihy
Když půjdete na webové stránky jakéhokoli velkého knižního nakladatelství či knihkupectví, jako příklad si uveďme například Knižní klub, tak tam najdete možnost zakoupit si knihu ve dvou vydáních, a to v klasickém papírovém, nebo v elektronickém. Na těchto portálech nenajdete knihu online zdarma, což je jen ve prospěch samotného autora. Ten si je tak více jistý, že se jeho kniha nebude nabízet jen tak, ale bude z ní mít stejný prospěch, jako z klasické knihy.
Velkou výhodou elektronických knih je také fakt, že i když je zdarma můžete sehnat pouze v knihovně, ostatně stejně jako všechny ostatní knihy, tak i na webových stránkách jednotlivých nakladatelství jsou e-knihy mnohem levnější, než ty klasické.
Je to samozřejmě logické, protože elektronické knihy nemají žádné náklady na tisk. Pokud vám tedy nevadí číst knihu z monitoru a rádi byste si jí koupili za výhodnější cenu, potom jsou pro elektronické knihy velkou výhodou.