Po tom, co si vybereme budeme chodit po zbytek života, budeme to muset udržovat, čistit a prostě se o to starat. Kdo nedřel kdysi dávno parkety ručně, nepochopí, o čem mluvím. Stejně jako naše babičky dřely dřevěnou podlahu rýžovým kartáčem.
Tyto disciplíny se dnes již naštěstí v našich zemích nepěstují a kdyby, jsou na to stroje. Ty by to udělaly za nás.
Kde se vlastně podlaha kupuje?
Nikde, tu už udělali zedníci, nebo betonáři. Vy si půjdete koupit jen to, co bude na jejím povrchu. Leč je to tak jako tak její nedílnou součástí, a tak se tomu podlaha říká. Můžete si samozřejmě vybrat ze spousty obchodů, ale zkuste nejlépe podlahy Praha.
Výběr výrobku samotného záleží na mnoha okolnostech. Ta první bude to, kam chcete podlahu dát. Jednoznačně si asi parkety do koupelnu nedáte. Ani na terasu asi nebudou tím nejlepším řešením.
Do pokojů a kuchyní je nejlepší podlaha hladká na povrchu. Je totiž nutno brát v úvahu, že zde bude rejdit robotický vysavač, nebo vy sami. Hladká podlaha, a těch je již dnes většina, se udržuje nejlépe.
Další hledisko bude jistě estetické. Asi již máte rozmyšleno, jaký bude nábytek, tak podlaha jako taková by k němu měla barevně ladit. Nebo vybírejte jen čistě dle vkusu a nábytek pak dokoupíte podle podlahy. I tak se to dělává.
Materiál na ni bude nejtěžší volba. Zde se jednoznačně doporučuje rada od odborníka. On sám bude nejlépe vědět jakou vybrat. Jen mu musíte sdělit budoucí využití. Jiný materiál bude zvolen tam, kde budete chodit jen občas, jiný tam kde budete muset procházet neustále, a ještě se tam bude vstupovat přímo z venku. Odborník vám také prozradí, jak který materiál izoluje hluku nebo teplo, a tak podobně.
Vidíte, že koupě podlahy nebude jednoduchá záležitost, ale s odborníky se v tom neztratíte a budete mít podlahu jako na zámku. Tak směle do toho.
Něco o vzduchu
Základem ekologie je, nebo vlastně by mělo být to, aby bylo na této Zemi „dýchatelno“. A čisto. Moje babička by s prominutím řekla, že toho má každý plnou hubu, ale sám nehne prstem. A začíná to právě u každého člověka.
Pomineme toto téma v širších souvislostech, ale přiznáme si, že vzduch by být dýchatelný měl. Víme, co v něm lítá za, ehm, jak to slušně napsat, nedobrot. Látek cizorodých, mikroprachu, alergenů a tak dále a tak dále. Jak se zdá, člověk je proti tomu bezbranný.
Není to až tak pravda. Zbavit se toho úplně již asi nepůjde, tedy v globálním měřítku. Kdežto doma, nebo v kanceláři by to jistě šlo. Tam kde strávíme spoustu času by to jít mělo, ba dokonce muselo.
Tomu napomáhají různé čističky a pračky vzduchu. A z druhé strany v případě horka větrák. Řešení to je jistě je, ale poněkud kontraproduktivní. Existuje ještě lepší, a to je klimatizace https://elmontech.cz/klimatizace/. Tato věcička totiž nejen vyčistí vzduch od těch škodlivých látek, ale zároveň dokáže i udržet předem nastavenou teplotu v místnosti. Takže zabíjí dvě věci, pardon, několik věcí jednou jedinou ranou.
Hovoří pro ni i její technické parametry. Totiž má nízkou hlučnost a to obojí. Jak vnitřní, tak i vnější, nebude vám tedy hučet do ucha, z čehož byste měli jen problémy. Také má vynikající energetickou třídu. Ta zajišťuje to, že vám nestrhne pojistky a že při jejím provozu nevykrvácí vaše peněženka při platbě za měsíční spotřebu elektriky.
Jednotka má velmi výborný topný výkon, což oceníte v létě, ale i z opačné strany má vynikající výkon chladící. Což zase oceníte v zimě.
To všechno jsou jistě velká plus, a navíc je třeba si uvědomit, že to, co chrání je především vaše zdraví.
Použití je velmi jednoduché, netřeba žádných složitostí. Ovládání zvládne i pětileté dítě. Přístroj zpříjemní pobyt kdekoli. A to je dobře.
Záhon pro bylinky
Máte zahradu nebo zahrádku, kde zbyl ještě kousek místa na nějaké ty rostlinky? Co tam zasadit?
Pro nadšené zahradníky není zajímavých zahradních inspirací https://www.skvelydomov.cz/zahrada/ nikdy dost! Co třeba vytvořit si na zahradě bylinkový záhon? Hlavně ti z nás, kteří rádi a dobře vaří, tento nápad ocení. Bylinky potřebují samozřejmě slunce, ale jinak nejsou vůbec náročné. Budou nám pak celou sezónu pomáhat v kuchyni při přípravě těch nejlepších dobrot. A když něco zbude, můžeme si také nasušit nebo naložit na zimu! Jak na to? Není to nic složitého, zvládne to i úplný zahradnický začátečník!
Vhodné místo
Záhonek nemusí být moc velký. Rozhodně jim ovšem bylinkám dopřejeme stanoviště s dostatkem slunečních paprsků. A ideální je, když tam taky moc nefouká vítr. Pokud ano, vytvoříme vhodnou oporu. Stačí malý plůtek. Protože bylinky mají rády teplo, je vhodné dát do záhonku pár větších kamenů, které ho budou akumulovat. Výsledek může vypadat moc hezky. Vhodným umístěním plochých kousků získáme zároveň nášlapné plošky a k rostlinkám se lépe dostaneme.
Vybíráme vhodné sousedky
Než vybrané bylinky do záhonu zasadíme, zjistíme si o daných druzích co nejvíce informací. Vše dobře promyslíme, případně si uděláme i nákres záhonu. Předejdeme tak situacím, kdy jeden druh jinému stíní. Vyšší je například máta, levandule nebo libeček. Ty se sází vždy do zadní části záhonu. Také jsou takové, které rostou „rychlostí plevele“ a svými kořeny ostatní utiskují a vytlačují. Umí to například oblíbená meduňka, pozor také na mátu! Vhodným řešením, jak „agresorky“ elegantně zkrotit, je zasadit je do záhonu i s dostatečně velkým vhodným květináčem. Své území pak mají jasně ohraničené.
Škůdce odpudí aromatické druhy
Ochranu záhonů před nezvanými hosty v podobě škůdců zajistíme tím, že na kraje umístíme výrazně aromatické druhy. Takové jim nevoní a úrodu je většinou ani nenapadne ochutnávat. Osvědčenými pomocníky jsou v tomto směru bazalka či máta.
Vybírat si můžete skutečně z mnoha
Na co si tedy při zařizování kuchyně dát raději pozor? Opatrní byste měli být samozřejmě v mnoha věcech, to je jasné. Jestli tedy doma chcete linku podle svých představ, je rozhodně dobré si tyto představy nejprve ujasnit. Jakmile budete mít jasno v tom, co vlastně požadujete a co si představujete, můžete se začít poohlížet po takové kuchyni, která bude Vaše požadavky splňovat. Najít takovou kuchyni v obyčejném obchodě ovšem může být mnohem těžší, než by se mohlo na první pohled zdát.
Jsou tu i jiná řešení
Naštěstí si s ničím nemusíte dělat těžkou hlavu, protože existují i jiná řešení, než to, že půjdete do obchodu a linku si koupíte. Ve skutečnosti se můžete obrátit na někoho, kdo Vám velice rád vyrobí linku podle Vašich představ na míru. Uvidíte tedy, že si přijdete na své a nebudete litovat toho, že jste takové možnosti využili. Budete si totiž moct vybírat z mnoha možností.
Ať už se Vám líbí to či ono, můžete to mít. Vše se bude odvíjet od toho, co budete požadovat, to je samozřejmě skutečně velká výhoda.
Téměř neomezený výběr
Buďte si tedy jistí tím, že budete moct využít téměř neomezeného výběru, který tu pro Vás bude. Nebudete se muset ničím zabývat či nic zajištovat. Podle Vašich představ se vytvoří návrh a poté se upraví tak, aby Vám přímo vyhovoval. Jestli se tedy chcete inspirovat nebo se dozvědět víc, klidně zavítejte na , kde už naleznete všechny potřebné informace. Uvidíte, že budete s Vaší novou kuchyní naprosto spokojeni a že Vás skutečně ohromí. Tak by to samozřejmě mělo být. Nechat si vyrobit kuchyni na míru je tedy řešení, kterého nebudete muset litovat.
Otázka domácích posiloven
Spoustu věcí jsme vynalezli natolik dobře a natolik zmenšili, že si je můžeme každý pořídit domů a vyhýbáme se tak užívání na veřejných místech. Možná, že vám to hned nevyvstane na mysli, ale mluvím o počítačích, tiskárnách a dalších samozřejmých součástech našich životů.
Sportuje-li někdo, a obzvláště když teprve začíná, nehodilo by se mu také více, kdyby mohl cvičit z pohodlí domova a nemusel tak do toho mrazu, nebo slejváku?
Samozřejmě, že mnohé sporty jsou jednoznačně venkovní a uvnitř je prostě neprovedete, nebo si vybavení pro jejich podobu uvnitř do domu nepořídíte (třeba 50 metrový bazén, nebo horolezeckou stěnu). Avšak třeba cyklistika, běh, nebo (a to obzvláště) posilování svou vnitřní podobu mají a není vůbec obtížné si ji pořídit domů – všimněte si, že říkám obtížné, nikoli levné. Je otázkou, jestli se vám za léta tvrdé dřiny vyplatí více platit si vstup do fitcentra, nebo vlastnit nějaké to vybavení. V této věci hodně záleží na tom, jestli tam chodíte na jeden stroj (rotoped, běžecký pás), nebo za svou návštěvu vystřídáte strojů 20. Když byste si je všechny měli pořídit domů, tak by to bylo na zbláznění a pořádné zadlužení, ale k posilování nepotřebujete nutně stroje, což může být vaší výhodou.
Naučíte-li se posilovat jinak, pouze s vahou vlastního těla, bude vám potom stačit pouze několik pomůcek a bez problémů dosáhnete stejné zátěže a stejných výsledků jako v posilovně.
Další stranou mince je, jestli se donutíte cvičit, když budete moci cvičit vlastně kdykoli. Když jdete do posilovny, tak se vám možná nechce, ale zároveň jste limitovaní spoustou věcí jako je otvírací doba posilovny, případné dopravní spojení, etc., ale když už jednou jste na cestě, kterou si musíte pro její „náročnost“ pevně stanovit do svého rozvrhu dne, není cesty zpět, ovšem když jste doma, můžete posilování nenápadně celý den odkládat, až se k němu nakonec vůbec nedostanete právě proto, že přeci můžete začít až za chvilku, až doděláte tohle a támhleto…
Základní vybavení pro uspokojení základní potřeby
Pokud si někdo zařizuje bydlení, ať už nové, nebo renovované, tak se mu jistojistě nepovede zapomenout za postel a to i pokud je opravdu velký bohém, nebo zmatkař. Místo, kam složit hlavu, chce mít úplně každý a i když někam jedeme na jednu, nebo dvě noci, vždy se staráme o to, kde se vyspíme. Na cestách musíme přijímat to, co je, ale doma se snažíme zařídit si svatyni spánku co nejpohodlněji a nejlépe vzhledem k našim osobním požadavkům a představám.
Více, nebo méně prostoru?
Jako první na řadu ve výběru přichází vůbec tvar a velikost postele. Ta se nutně odvíjí od velikosti ložnice a tudíž i celého domu, či bytu, ale málokdo je v naší zemi zvyklý spát na nadměrně rozměrných postelích, které můžeme vídat v amerických seriálech, i když na to má místo. A výstřednosti jako vodní postel se u nás objevují ještě méně. Troufám si říci, že majitele vodních postelí by šlo spočítat na prstech, možná že i dokonce jen jedné ruky.
Velikosti se u nás spíše řeší u manželských postelí, protože jejich rozměry se mohou různit. Mohou být designované buď striktně jako dvě postele přilepené k sobě, nebo to může být jedna velká s ještě většími rozměry, než jsou dvě „normální“. Další zásadní věcí pro pohodlí (ano, zanedbávám vzhled a design, protože ten je maximálně individuální) je to, co máte pod matrací. „To“ se může velmi lišit – od různých druhů a velikostí roštů až po jednoduché ploché dřevo.
Věcí, která ovšem nejvíce ovlivňuje pohodlí při spánku je matrace. Jejich vývoj se za léta značně posunul a stále jde dopředu. Nejlepšími materiály v současnosti jsou nejspíše paměťová pěna, která se přizpůsobí vašemu způsobu ležení, a různé povlaky protkávané stříbrem, jež mají mimo jiné i antibakteriální účinky. V oblasti matrací jsem svou důvěru vložila ve značku Dormeo a zatím mě nezklamala. Spí se mi na nísladce a tvrdě a to nejen když jsem absolutně vyčerpaná.
Život, který se nehýbe
I když žijeme uprostřed města, můžeme mít kousek přírody u sebe doma. Kdo si jednou takovýto kousek přírody pořídil, stal se z něho jeho zelený miláček v květináči a nedá na něj dopustit. Zalévání, zastřihávání, hnojení a přesazování se stanou součástí jeho každodenní rutiny stejně tak jako radost z růstu a obzvláště z květů. Rostlina je něco, co sice není tak náročné, jako zvíře, ale zároveň je to živé, dýchající, reagující na podněty, zklidňující a přinášející radost.
Mnohdy se k vám květiny dostanou naprosto náhodnými cestami – někdo vám je daruje, jdete kolem květinářství, vaše oko o ně zavadí a už se od nich nemůžete odtrhnout, tak musí putovat do vašeho domova společně s vámi. Také se stává, že když už máte jednu rostlinu z jednoho druhu, oblíbíte si ten druh natolik, že si jich prostě musíte pořídit víc (toto se nejvíce projevuje u kaktusářů). A že výběr bývá veliký! Vždyť svět rostlin je tak rozmanitý – tolik tvarů, barev, velikostí a vůní! I alergici si mohou vybrat z řad čistě zelených a nekvetoucích druhů.
Kde je pořídíte?
Ø Ve specializovaných prodejnách u odborníků – kaktusy, bonsaje, …
Ø V drobných květinářstvích ve městech
Ø Ve velkých řetězcích s potřebami pro domácnost – Hobby, Baumarkt, …
Ø Ve stromových školkách (tam najdete spíše větší kusy)
Ø Na výstavě
Ø Na trhu
Po veškeré péči a starostlivosti, kterou jim věnujete, snad ani nejde, abyste si své pokojové rostliny nezamilovali. A když máte někoho rádi, tak je přirozené, že si s ním chcete povídat – vždyť komunikace je základ všech vztahů. Vášniví pěstitelé a milovníci květin někdy proto vypadají, jako když nejsou mentálně úplně v pořádku, pokud je někdo zastihne, jak si se svými zelenými kamarády povídají, ale taková konverzace pomáhá u obou stran k prosperitě a růstu! To ovšem ti co to nezažili, nikdy nepochopí…