S novými technologickými postupy výroby podlahových krytin a širšími možnostmi výroby plastů se na trhu začaly před několika desítkami let objevovat laminátové „plovoucí“ podlahy. O několik let později se spolu s nimi prosazovaly i vinylové povrchy a kromě klasické keramické dlažby se mezi lidmi šířil trend „studených povrchů“ v domácnosti.
Tvrdá a studená podlaha však patří spíše do kanceláře, do jednacího sálu, do společenských místností, nebo na jiná pracoviště, kde se pohybujeme v obuvi. Od tohoto pseudomoderního trendu se dnes spíše ustupuje a na plovoucí podlahu buď pokládáme běhouny, nebo kusové koberce, anebo ji nahrazujeme klasikou v podobě kobercové metráže. Lidé zkrátka zjišťují, že dlažba patří do kuchyně, koupelny, a na toaletu z praktických důvodů, ale v obývacím a dětském pokoji a hlavně v ložnici oceníme měkkost, hebkost, a především teplo od země. Dokonce ani vytápění v podlaze nepřináší našim receptorům na chodidlech tolik požitku, jako kobercové vlákno. A že těch receptorů naše chodidla mají miliony, o tom jistě nikdo nepochybuje vzhledem k tomu, jak jsme lechtiví.
Koberec je dosud nepřekonaný materiál, který je pro chůzi po místnosti naprosto ideální. Nemluvě o občasném posezení na zemi, o dětském hraní na podlaze, o domácích zvířatech, která ocení teplo od země, na rozdíl od studené „plovoučky“ nebo dlažby. O koberce se však také musíme náležitě starat a dopřát jim pravidelnou očistu.
Vysávání nestačí
Dlažba a plovoucí podlaha se sice udržuje v čistotě snáz, ale časem se zašpiní u dlaždic spáry a u plovoucí podlahy může dojít k netěsnosti spojů, navíc je velmi náchylná na vlhkost. S kobercem je sice více práce v průběhu roku, ale odmění se vám barevnou stálostí, měkkostí a hebkostí po dobu mnoha let. Kromě vysávání jej nechte podrobit alespoň jednou, případně dvakrát ročně hloubkovému čištění koberců Praha Wismont čištění. Zbavíte povrch roztočů a bakterií, zašlapaných nánosů kožního mazu a odumřelých kožních buněk a tkanina získá opět svůj původní vzhled.