Pozitivní přístup
Prvních pár týdnů po narození má řada otců příliš velký respekt z blízkého kontaktu s maličkým miminkem. Dítě působí velmi křehce a zranitelně a někteří otci bojují s obavami typu, že nemají na péči o miminko ty správné buňky jako jejich partnerky. Bojí se vzít miminko do náruče, přebalit ho, vykoupat, aby mu náhodou nějak neublížili. Nejlepší cestou jak překonat tento ostych, je pustit se do péče o miminko, co nejdříve. Začněte tím, že ho jen vezmete do náruče, pochováte si jej, budete vnímat jeho dech a vůni. Využijte příležitosti, kdy bude miminko například po koupání či přebalování jen v plence a přiviňte si ho svůj hrudník. Přistupte k této výzvě pozitivně, miminko ve skutečnosti není žádný křehký porcelán. Vaše vzájemné citové vazby se těmito drobnostmi posílí, vy budete postupně nabývat většího sebevědomí v oblasti péče o miminko a budete se moci pustit do dalších kroků.
Fyzický kontakt
Fyzický kontakt s miminkem také vytváří pozitivní vztah miminka vůči Vám. Čím dříve totiž bude dítě znát Váš hlas a vůni, tím dřív se ve Vaší blízkosti bude cítit bezpečně. Mazlete se s dítětem, kdykoliv k tomu budete mít příležitost. Hlaďte jej, můžete ho lehoučce masírovat. Návod na správné masírování miminek najdete v každé příručce zabývající se péčí o dítě či na internetu.
Sdílená péče
Pro některé maminky je někdy těžké svěřit partnerovi miminko, bojí se, že se o něj nebudou schopni správně postarat. Pokuste se partnerce vysvětlit, že si také potřebuje odpočinout, že celodenní péče o dítě je náročná. Navíc si chcete s dítětem také vybudovat hezký pevný vztah, a to se může podařit jen tak, že se do péče o něj zapojíte od začátku. Pro její klid si můžete v začátku nechat poradit, jak dítě správně držet, přebalit atd. Snažte se každý den vyhradit si alespoň chvíli jen pro dítě. Užijte si tento čas s ním naplno. Uvidíte, že ve výsledku Vaše partnerka Vaši snahu velmi ocení a s největší pravděpodobností ji pohled na Vás s miminkem v náruči velmi dojme.